امروز : شنبه, 03 اسفند 1398
IMAGE
IMAGE
IMAGE
IMAGE
IMAGE

برگزاری چهارمین جلسه کمیته هماهنگی ماده 16 استان هرمزگان در بندرعباس

 

 

چهارمین جلسه کمیته هماهنگی ماده 16 استان هرمزگان با حضور مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ودیگر اعضای کمیته در محل مرکز نگهداری و کاهش آسیب معتادین متجاهر برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی بهزیستی هرمزگان ؛  غلامحسین رنجبردر این نشست که با دستور کار بررسی وضعیت ساماندهی معتادین متجاهر برگزار شد ، بیان کرد : طرح ساماندهی معتادان متجاهر تحت عنوان تبصره 2 ماده 16، با هدف خدمت رسانی به جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی، با همکاری بهزیستی و سایر دستگاه‌های مرتبط از جمله شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، پلیس مواد مخدر و شهرداری بندرعباس در حال اجراست.

مدیر کل بهزیستی هرمزگان عنوان کرد: معتادان متجاهر پذیرش شده در مراکز به مدت 3 تا 6 ماه نگهداری شده و برابر با پروتکل‌های درمانی خدمات تخصصی دریافت می‌کنند.

رنجبر ظرفیت مورد پذیرش مرکز نگهداری و کاهش آسیب معتادین متجاهر (ماده 16) در بندرعباس را 230 نفر اعلام کرد و افزود : با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقتصادی استان و مهاجرپذیر بودن آن ، مشکل ورود معتادین غیربومی را به ویژه در شش ماهه دوم سال داریم که این موضوع ، مرکز را مجبور به پذیرش خارج از ظرفیت و گاهی دو برابربیشتراز ظرفیت می کند.

مدیر کل بهزیستی هرمزگان افزایش اعتبار اختصاصی و حمایت بیشتر مسئولین کشور واستان و دیگر دستگاههای متولی را راهکاری برای برون رفت از این چالش خواند .

ابراهیم فرهادی نیا دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نیز به موقعیت جغرافیایی  واستراتژیک خاص استان در ترانزیت مواد مخدر اشاره داشت و افزود : این ویژگی ها ، استان ما را با چالش هایی همچون اعتیاد و قاچاق مواد مخدر روبرو ساخته و وظایف و اهمیت کار ما را در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و دستگاههای متولی صدچندان نموده است .

وی وضعیت مالکیت مراکز ، مشکلات زیرساختی ابنیه و بهداشتی و ظرفیت محدود پذیرش معتادین متجاهر در شهرستانها را بخشی از دغدغه دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد .

مجتبی قهرمانی دادستان استان هرمزگان با اشاره به وضعیت خاص جغرافیایی و مهاجرت پذیر بودن استان ، مشکل غیر بومی بودن برخی از معتادین متجاهر را در مراکز مطرح کرد و گفت : ظرفیت 230نفر برای این مرکز شرایط نرمالی نیست و لازم است در این خصوص کار شود.

قهرمانی مشکل اصلی وحلقه مفقوده ساماندهی معتادین را درمراحل بعد از درمان دانست و افزود : توانمندسازی و صیانت از این افراد برای عدم بازگشت به سمت مصرف مواد مخدر و همچنین آموزش مهارت های ویژه به خانواده آنان برای کمک به بهبودیافتگان از ضروریات است .

وی تصریح کرد به غیر ازمعتادین متجاهر بومی و غیر بومی استان ، معتادین نیازمند نیز بخش عمده دغدغه استان هستند که این مسئله خود ریشه بسیاری از بزهکاری ها و آسیب های اجتماعی در استان است.

توجه به مسئولیت اجتماعی شرکت ها و صنایع و همچنین استفاده از سود کشفیات قاچاق مواد مخدردر جهت ساماندهی معتادین از پیشنهادات دادستان استان هرمزگان بود.

امیر تیموری مدیر کل دفتر امور اجتماعی وفرهنگی استانداری هرمزگان نیز با اذعان به اینکه متاسفانه معتادان متجاهر پس از ترک ، دوباره به خیابان باز می‌گردند گفت: هزینه بسیاری برای درمان و ترک این معتادان صرف می‌شود اما در نهایت باز هم به خیابان‌ها باز می‌گردند.

وی ادامه داد : متاسفانه با وجود همه تلاش ها این اتفاق می افتد و بی شک راه حل ، توانمندسازی و ایجاد اشتغال پایدار برای آنان است.

امیر تیموری توانمندسازی و ایجاد اشتغال برای بهبودیافتگان را مهمترین توصیه ودغدغه استاندار هرمزگان دانست و گفت : استاندار محترم هرمزگان در این خصوص تاکید ویژه دارند .

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ضمن جمع بندی مطالب با اذعان به مشکلات و کاستی های موجود در بحث درمان و ساماندهی معتادین متجاهردر کشور به پیشنهاد خوب دادستان استان در خصوص استفاده از ظرفیت سود حاصل از کشفیات مواد مخدر برای ساماندهی معتادین استان اشاره داشت و افزود : ورود سپاه ، بسیج ، ناجا و سازمان زندان ها برای ایجاد مراکز جامع صیانت، توانمندسازی و اجتماع پذیری معتادان متجاهر در مراکز استانها یکی دیگر از ظرفیت هایی است که استان هرمزگان نیز با ارائه درخواست نیاز می تواند از مزایای آن بهره مند گردد.

فرید براتی سده گفت : نظارت بر عملکرد این مراکز از وظایف محوله به بهزیستی است و براساس قانون باید بهزیستی نظارت کافی بر فعالیت و نحوه نگهداری و درمان معتادان متجاهر در مراکز داشته باشد.

وی افزود : ایراد وارده به بهزیستی در بحث عدم موفقیت در عمل به تعهدات بویژه در ایجاد اشتغال ، حرفی ناعادلانه است .زیرا بهزیستی هیچ گاه متولی ایجاد اشتغال نبوده و نیست ،این وظیفه به معاونت اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه مربوط می شود.

براتی سده گفت : ارائه خدمات پس از خروج از مراكز ماده 16 نیز، فقط برعهده بهزيستي نيست و نهادهايي مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ، وزارت رفاه و به ويژه شهرداري ها در ارائه اين خدمات بايد همكاري كنند.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور به مشکلات مطرح شده دیگر در بحث اعتبارات اشاره کرد و گفت : تخصیص اعتبارات مورد نیاز در خصوص ساماندهی معتادین متجاهر در اختیار بهزیستی نیست و لازم است شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در این زمینه اهتمام ویژه داشته باشد.

گقتنی است در پایان این نشست با حضور مسئولین از بخش های مختلف مرکز نگهداری و کاهش آسیب معتادین متجاهر( ماده 16) بازدید بعمل آمد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

دسترسی سریع

آرشیو اخبار

مقالات

آشنایی با استان هرمزگان

پژوهش

پرداخت آنلاین

آگهی مزایده و مناقصه ها

شماره حساب هدایای خاص از بهزیستی هرمزگان -بانک توسعه تعاون 3600/9073455403/1

خدمات الکترونیک