امروز : سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398

برگزاری نشست شورای سالمندان استان هرمزگان

 

نشست شورای سالمندان استان هرمزگان به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان ، در سالن اجتماعات این معاونت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی هرمزگان ؛ در این نشست معاون سیاسی ،امنیتی واجتماعی استانداری ، با اشاره به جایگاه سالمندان در جامعه بیان داشت: در آموزه های دینی بر احترام به سالمندان تاکید شده است.

وی سالمندان را گنجینه گران بهای تجربه و فرهنگ دانست و افزود: سالمندان گنجینه گران بهای تجربه و فرهنگ یک ملت هستند که با گرامی داشتن آنها می توان قوام جامعه را حفظ کرد.

بهروزاکرمی اضافه کرد: جامعه سالم جامعه ای است که در آن ارزش و احترام سالمندان حفظ شود و سالمندان در آن جامعه احساس مفید بودن داشته باشند.

وی بر ضرورت وجود یک تقویم ورزشی برای سالمندان در استان تاکید کرد و گفت: باید با تنظیم یک تقویم ورزشی برای سالمندان استان زمینه فعالیت های جمعی آنها را فراهم کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان افزود: غنی سازی اوقات فراغت سالمندان استان از دیگر موارد مهم است که باید در اولویت برنامه ریزی برای سالمندان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه عدم احترام به سالمندان نمی تواند ناشی از ضعف اقتصادی باشد، خاطرنشان کرد: احترام به سالمندان و بزرگترها در خانواده بیشتر منشا فرهنگی دارد، ایجاد انگیزه و امید زندگی در سالمندان و محترم شمردن آنها نیازی به بخشنامه دستگاه دولتی و اختصاص بودجه ندارد و مردم بهترین مجریان این امر در جامعه هستند.

مدیر کل بهزیستی استان ودبیر شورا نیز ضمن بررسی مصوبات جلسه قبل ، تعریفی از سالمندی ارائه داد و تصریح کرد : سالخوردگی جمعیت یکی از پیامدهای بلند مدت کاهش مرگ ومیر،افزایش امید به زندگی و کاهش نرخ باروری است.

غلامحسین رنجبر افزود: سالخوردگی جمعیت یک موفقیت جامعه بشری و پیامد توسعه فراگیر است که در صورت مدیریت صحیح و آگاهی و شناخت لازم از وضعیت موجود،ظرفیت های بالقوه و بالفعل و نیازهای سالمندان ، فرصت گسترده ای را در اختیار همه ی جامعه قرار می دهد که با طول عمر بیشتر ، بتوانند بطور فعال در جامعه مشارکت نمایند.

وی ادامه داد : بی شک  عدم شناخت علمی و کافی از روند  سالخوردگی جمعیت و پیامدهای آن میتواند مشکلات جدی برای سالمندان ، خانواده ها و جامعه ایجاد کند.

 رنجبر تعداد جمعیت بالای 60 سال در استان را حدود 107 هزار نفر عنوان کرد و افزود : با هدف هدایت سیاستگزاری ها،برنامه ها وفعالیت های آینده در امور سالمندان ، اولین سند ملی سالمندان ایران تهیه شد .

وی ارتقای سطح فرهنگی جامعه درخصوص پدیده ی سالمندی ، توانمند سازی سالمندان ،حفظ وارتقای سلامت جسمی ،روانی واجتماعی سالمندان ، ارتقای سرمایه اجتماعی و حمایت های اجتماعی ، توسعه ی زیر ساختهای مورد نیازدر امور سالمندی و امنیت مالی نظام حمایت از سالمندان را از اهداف سند ملی سالمندان  عنوان کرد .

مدیر کل بهزیستی استان با اشاره  فرارسیدن هفته سالمند خواستار برگزاری هرچه باشکوهتر برنامه های این هفته در دستگاه ها و تکریم سالمندان شد .

غلامحسین رنجبر در پایان پیشنهاداتی در خصوص تعیین مشاور استاندار در امورسالمندان ، درج شاخص های محیط دوستدار سالمند در ارزیابی سالیانه دستگاهها ، تعیین دبیرخانه شورا به عنوان مرجع صدور گواهینامه دوستدار سالمند و الزام شهرداری ها برای اجرای  شاخص های شهردوستدار سالمند ارائه نمود.

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

دسترسی سریع

آرشیو اخبار

مقالات

آشنایی با استان هرمزگان

پژوهش

پرداخت آنلاین

آگهی مزایده و مناقصه ها

شماره حساب هدایای خاص از بهزیستی هرمزگان -بانک توسعه تعاون 3600/9073455403/1

خدمات الکترونیک