20 میلیون ایرانی مشمول طرح مناسب سازی محیط هستند

قائم مقام رییس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور گفت: 20 میلیون نفر در ایران مشمول خاص طرح مناسب سازی محیط های شهری و اماکن عمومی هستند.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی هرمزگان ؛ سید حسین خادم حسینی قائم مقام رییس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشوربه همراه امیر خراسانی و حسن باسمچی کارشناسان این دبیرخانه ضمن حضور در استان از وضعیت مناسب سازی محیط و اماکن شهری در سطح هرمزگان بازدید نمودند .

در این بازدید سید حسین خادم حسینی ضمن ارائه تعریفی از مناسب سازی تصریح کرد: مناسب سازی به معنای اصلاح محیط و تدارک وسایل حمل و نقل است به طوری که افراد معلول قادر باشند آزادانه و بدون خطر در محیط پیرامون خود اعم از اماکن عمومی، معابر، محیط شهری و بین شهری و ساختمان های عمومی حرکت کنند و از تسهیلات محیطی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی با حفظ استقلال فردی و رعایت شان و منزلت انسانی بهره مند شوند.

وی افزود: گروه هدف این طرح شامل معلولان، جانبازان، سالمندان، زنان باردار و افراد ناتوان جامعه می باشد.
وی بیان داشت: موضوع مناسب‌ سازی محیط شهری و اماکن عمومی مربوط به شخص خاصی نیست بلکه همه مردم ایران باید به نحوی از مزایایی این طرح بهره‌ مند ‌شوند.
قائم مقام رییس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور اظهار داشت: روند مناسب سازی محیط های عمومی در شهرهای کشور محسوس نیست اما کارهای خوبی صورت گرفته که امیدواریم این روند با سرعت بیشتری در جریان بوده به نحوی که برای افراد معلول و کم توان جامعه مشهود باشد.
خادم حسینی ادامه داد: برای ترویج فرهنگ مناسب سازی برنامه های مهم در کشور و استان ها انجام شده که نیاز به هماهنگی و تعامل بیشتر دستگاه های اجرایی است.
وی افزود: بدنبال این هستیم که خیلی سریع تر، مناسب سازی در محیط های عمومی و شهری در استان ها با مشارکت دستگاه های دولتی اجرایی شود.
این مسئول خاطر نشان کرد: موضوع مناسب سازی محیط دومین سال است که در شاخص های ارزیابی دستگاه های دولتی در کشور قرار گرفته است و توسط کارشناسان دبیرخانه ستاد مورد رصد قرار می گیرد.
وی گفت: امسال نیز بنا به درخواست رییس سازمان بهزیستی کشور، بازدید میدانی در جهت سرعت بخشی به امر مناسب سازی محیط در داخل شهرها در دستور کار قرار گرفته تا صحت عملکرد استان ها را مورد پایش و امتیاز دهی قرار دهیم.
خادم حسینی خاطرنشان کرد: همه محیط های شهری از جمله معابر و اماکن عمومی که شامل محیط های تجاری، اداری، درمانی، مغازه ها و غیره باید به نحوی طراحی شده باشند که یک فرد صرف نظر از میزان توانمند های جسمی خود، به راحتی به آن دسترسی داشته باشد.
این مسوول تصریح کرد: نباید محیط زندگی مان به گونه ای باشد که فرد چه به صورت دائم و چه موقتی، دچار محدودیت جسمی حرکتی به آن دسترسی نداشته باشد و خانه نشین شوند.
خادم حسینی یاد آور شد: در این زمینه مشکلات زیادی داریم و باید به سمت اصلاح آن قدم برداریم .

گفتنی است تعداد معلولین تحت حمایت بهزیستی در استان 29 هزار و 744 نفر است که 62 درصد از جامعه هدف بهزیستی را شامل می شوند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

منوی اصلی

دسترسی سریع

سوالات متداول

سامانه مشاوره در فضای مجازی

آگهی مزایده و مناقضه

شماره حساب هدایای خاص از بهزیستی هرمزگان -بانک توسعه تعاون 3600/9073455403/1