آغاز برنامه های آگاهسازی اختلال طیف اتیسم

با نزدیک شدن به دوم آوریل مصادف با سیزدهم فروردین ماه روز جهانی آگاهسازی اتیسم،  برنامه های آگاهسازی اختلال طیف اتیسم در استان هرمزگان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی هرمزگان ؛ غلامحسین رنجبر سرپرست این اداره کل در بازدید از پایگاه تست غربالگری و مشاوره اتیسم در پارک غدیر بندرعباس با اعلام این خبر افزود : اختلالات طیف اتیسم به مجموعه ای از اختلالات رشدی گفته می شودکه مهارتهای کلامی و غیر کلامی ارتباطی و تعامل اجتماعی را به طور معنی داری تحت تاثیر خود قرار می دهد و اغلب علایم آن در آغاز 18 ماهگی و یا دو سالگی (پیش از سه سالگی ) بروز می یابد و علاوه بر اثر گذاری بر اغلب جنبه های رشدی و اجتماعی ، عملکردهای آموزشی شناختی فرد را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد.

وی افزود : علایم این اختلال از 18 ماهگی بروز یافته و معمولا در 24 ماهگی قابل تشخیص است

رنجبر ادامه داد: تشخیص این اختلالات در سنین اولیه زندگی اهمیت دارد و مداخلات تاثیر بیشتری خواهد داشت.

سرپرست بهزیستی هرمزگان تصریح کرد:هر چه قدر زودتر بتوان این اختلالات را در یک کودک تشخیص داد، زودتر هم می شود از برنامه های درمانی برای کمک به این کودکان بهره برد و بعلاوه هرچه برنامه درمانی منظم تر و دارای ساختار دقیق تری باشد ، می توان نتایج بهتری را بدست آورد.

آمنه همت معاون توانبخشی بهزیستی هرمزگان در ادامه،  تعداد مراکز روزانه آموزشی و توانبخشی اتیسم را 2 مرکز عنوان کرد و افزود : به منظور مشخص کردن میزان شیوع و یافتن بهترین شیوه غربال، تشخیص و مداخله در این اختلال ، در شهر بندرعباس تحت نظارت بهزیستی فعالیت می‌کنند .

معاون توانبخشی بهزیستی هرمزگان اظهار داشت: برنامه‌هایی به مناسبت این روز در استان در حال اجرا است که شامل استقرار پایگاه موقت غربالگری ، مشاوره و آگاهسازی اتیسم در پارک‌ غدیر بندرعباس با مشارکت مرکز آوای امید، بازدید از مراکز آموزشی و توانبخشی اختلال طیف اتیسم و تبلیغات محیطی در سطح استان است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

منوی اصلی

دسترسی سریع

سوالات متداول

سامانه مشاوره در فضای مجازی

آگهی مزایده و مناقضه

شماره حساب هدایای خاص از بهزیستی هرمزگان -بانک توسعه تعاون 3600/9073455403/1